Еве како да ја отстраните бојата за јајца од рацете без штетни хемикалии.

Денот кога домаќинките традиционално ги бојадисуваат велигденските јајца со најразлични техники, од традиционални во кромид до модерни со прехранбени бои или лимунтус.

Секако, препорачливо е да носите ракавици додека ги фарбате јајцата, но доколку не сте го направиле тоа и сте ја обоиле кожата, не грижете се бидејќи има начин да ја извадите бојата.

Еден начин да ги исчистите рацете од бојата за јајца е да ги измиете со оцет.

Така, истурете малку оцет на кожата и лесно тријте со четка. Исто така, можете да истурите оцет на крпа или сунѓер и лесно да триете, бидејќи на тој начин ќе ги третирате само обоените места на кожата, а не целата рака.

Друга опција е лимонот – пресечете го на половина, исцедете го и истурете малку сол од внатрешната страна на кората и истријте ја кожата на местата каде што е обоена.

Рацете насликани со боја за јајца можете да ги исчистите и со сода бикарбона. Намокрете ги рацете со топла вода, истурете сода бикарбона на обоените места и лесно тријте со четка додека бојата не се откине.

error: Content is protected !!