Шахта Хоар (24) од САД неодамна го роди четвртиот син. Таа се соочува со критики откако во видео на TikTok откри дека не го капела својот син од неговото раѓање на 6 мај – и дека не планира да го направи тоа во блиска иднина.

Откако таа го објави видеото, следбениците беа буквално згрозени, а тој објасни дека мислел дека тоа е здраво за него.

Таа рекла дека својот син, кој го добила со сопругот Тајлер, не го избањала од неговото раѓање на 6 мај и дека не планира да го направи тоа наскоро, пренесува Дејли Мејл.

Бебето по име Ози сè уште е покриено со течноста во која е родена, позната како Vernix caseosa, но Шанту рече дека нема да го следи бебето бидејќи таа течност е „заштитна бариера“ на бебето и има антимикробно дејство. Таа исто така рече дека сапунот може да ја исуши деликатната и кревка кожа на бебето.

“Мојот сопруг и јас решивме да не го капеме нашиот син поради неговата здравствена состојба. Тоа им помага на новороденчињата да ја регулираат телесната температура со методот кожа на кожа”, изјави таа за The Post. Видеото што таа го објави на TikTok собра повеќе од девет милиони прегледи и предизвика голема дебата меѓу гледачите.

„Ние всушност не се капеме околу првиот месец“, објаснува таа во видеото. „Она што го гледате на видеото остана на него додека не се исуши природно. Varnix е всушност многу добар за чување на нивната кожа, одличен е и ефикасно хидрира.Речиси е малку мрсен.Имаше на наборите на вратот, во ушите, прстите, прстите, најдобар е.Прашајте твоето бебе, мислиш дека овие работи се добри. Не сме го избришале и сигурно нема да го следиме уште неколку недели“.

Многу следбеници беа згрозени од нејзината одлука. „Ако моето бебе не е чисто, нема да го допрам“, напишала една личност. “Зошто? Како е ова во ред за новороденче?”, прашал еден гледач. „Извинете, но прв пат слушам за ова и не сакам да осудувам, но не“, напиша друго лице. Еден гледач ја поддржа нејзината одлука. „Да, би сакал повеќе мајки да го прават ова. Тоа е најдобриот навлажнувач досега. Ја ставам дури и на рацете и на лицето.“

Светската здравствена организација препорачува оваа течност да се остави на кожата на бебето најмалку шест часа, а по можност 24 часа по раѓањето.

Др. Џон Вајт, главен медицински службеник на WebMD, изјави за Пост: „Да се ​​чека 30 дена е веројатно премногу долго. Повеќето експерти предлагаат да се чека до една недела за првото капење. Бањата ќе ја отстрани таа заштитна обвивка“.

@shahnta_hoare

Reply to @leylaniramos14

♬ original sound – Shahnta Hoare

error: Content is protected !!