Погледнете какво време не очекува следната недела.

„Во понеделник и вторник умерено облачно со услови за слаб дожд, од среда повеќе сонце и вистинска пролетна температура од 20 степени до 25 Целзиусови степени. Промена на времето, дожд и благ пад на температурата во сабота попладне“, стои во временската прогноза на Ристиќ.

Метеорологот презентираше и прогнози за временскиот период до крајот на март.

„Поголемиот дел од наредната недела остануваме под влијание на висок гребен и топол воздух кој ќе услови мала, повремено умерено висока облачност и релативно топло време. Слаб ветер од јужен и југоисточен правец“, рече Ристиќ и додаде:

„Постепената промена на времето започнува за наредниот викенд, 25 и 26 март, кога се очекува постепено облачување со врнежи од дожд и благ пад на температурата.

Ветерот ќе се заврти во северозападен правец. Потоа до крајот на март ќе биде забележливо посвежо со промена на сонцето и облачноста која ќе донесе врнежи од дожд во пониските предели и снег на планините. Максималната температура ќе биде од 7 до 12 Целзиусови степени.