Крофните со чоколадо се 2 евра, а пченката на шеталиштето исто, вели наш граѓанин кој моментално престојува во Аспровалта.

Аспровалта е оддалечена околу 70 километри од Солун , а се наоѓа на патот кон Кавала, а близината на Света Гора ја прави уште поатрактивна дестинација за нашите туристи.

Исто така, треба да се спомене дека е оддалечен само 4 километри од популарниот Ставрос и дека нуди удобно сместување, поволна клима, многу продавници, таверни, рибни ресторани и други места.

Токму во ова прекрасно гратче моментално летува една наша читателка која на одмор замина со сопругот и двете деца.

Па, како изгледа просечниот летен одмор во Грција за четиричлено семејство оваа сезона, среде светската инфлација и растот на цените?

-Речиси секоја година одиме во Грција на море, а имам впечаток дека Грците сега се пољубезни од кога било, навистина се трудат, веќе општо познато е дека многумина зборуваат српски. Цените можеби се малку повисоки во однос на лани, но се точни. Разликата не можеме точно да ја процениме, што повторно значи дека не е драстична – ни вели Ј.М.

Таа наведува некои од цените:

Крофните со чоколадо се 2 евра, пченката на шеталиштето исто толку, додека лежалките на плажа се бесплатни – кога ќе нарачате пијалок.

– Кафето се движи од 3,5 до 4,5 евра, на пример најевтина опција е еспресо или грчко домашно кафе. Ладн чај и сокови се исто така 3,5 евра, додека цедените сокови се поскапи за евро. Кога станува збор за пазарите, треба да направите малку истражување доколку сакате да одите поповолно. Разлики има не само во брендовите на производите, туку и во тоа дали продавницата е помала, поголема, како кај нас сепак… – вели Ј.М.

Сокот, вели, е 1,5 евро; Грчки јогурт во конзерва од 4 килограми; млекото е 1,2 евра, додека јогуртот (потечна верзија од нашата ) е скоро 180 денари. Доматите кои поевтинија кај нас во последните денови, во Грција се уште имаат цена од 2,5 евра. Доколку ве интересира јајца 10 парчиња се 3 евра.

Пакување исчистени маслинки од 250 грама можете да најдете за 1,7 евра, додека флашираната вода чини од 0,80 центи до две евра (пакување од шест литри шишиња). Шпагетите на познатиот италијански бренд се 0,90 центи, а лименка туна 1,8 евра. Лебот во пекарите е околу едно евро.

Торти во слаткарниците се по цена од околу 150 денари, додека топка сладолед варира од 0,80 центи до евро и пол. И доаѓаме до познатото гиро за кое пишувавме на почетокот на сезоната , а чија цена во Аспровалта е 3-3,5 евра, со додаток на „цацики“ кои се наплаќаат посебно – 0,5 евра.

Ова се цените на гирото „tokeaway“, а доколку сакате да седнете во ресторан и да го нарачате ова грчко јадење во чинија – тогаш дефинитивно ќе платите повеќе, двојно повеќе. Цените се движат од 5 до 7 евра – што е најчесто.

Во грчките ресторани често се јаде мусака , што е околу 7-8 евра , а секој што еднаш ја пробал – не можел да и одолее; многу е вкусна и богата, затоа не ја пропуштајте мусаката на грчки начин. Порција риба или школки е од 10 до 15 евра, во зависност од видот…

Инаку, оваа девојка ни вели дека останале во пристоен стан, за 40 евра дневно, со неколку минути оддалеченост од плажа: со други зборови, терасата гледа на море.

Па македонци споделете го со нас вашето искуство од одмор во коментар!

error: Content is protected !!