Денеска се подготвува специјална торта. Се работи за пченкарно цвеќе. Некои ги подготвуваат како слатки, некои како солени, многумина ги премачкуваат со мед. Која опција и да ја изберете, нема да погрешите. Ви даваме предлог рецепт кој нашата колешка го наследила од нејзината баба.

  • Рецепт за босилек
  • Состојки:
  • 600 гр меко брашно
  • половина пакетче свеж квасец
  • 1 лажичка сол
  • 1 јајце
  • околу 3 дл млеко
  • 250 гр маргарин
  • мед за премачкување

Подготовка:
Во малку топло млеко измешајте го квасецот со една лажичка шеќер и брашно, покријте го и оставете да се наполни чашата.

Од брашното, подготвениот квасец, малку сол и едно јајце замесете тесто со млако млеко.

Расукајте четвртаста кора и премачкајте 1/3 од маргаринот, виткајте како за лиснатото тесто и оставете да отстои 15 минути.

Постапката повторете ја уште два пати, одморајќи 15 минути додека не го потрошите целиот маргарин.

На крај развијте кора со дебелина од 0,5 см, исечете ја на четири или повеќе дела, наредете ја на плех и избоцкајте ја со вилушка на неколку места, не треба да се премачка.

Се пече во загреана рерна на 200-220 C околу 20 минути, додека не порумени. Извадете ги и додека се уште топли премачкајте ги со многу мед.

Наздравие!

error: Content is protected !!