Александра Толстој се омажи за рускиот милијардер Сергеј Пугачев, олигарх и близок соработник на Владимир Путин. Првите неколку години живееја живот од бајка, а потоа се се претвори во кошмар, како што сведочи текстот
Се омажи за банкарот на Путин: Александра живееше како КРАЛИЦА, а сега со три деца живее како ПИТАЛКА

Александра е родена во Англија, а нејзини блиски роднини се славниот Лав Николаевич Толстој, како и Патрик Обрајен. Пред да се запише на колеџ, Александра одлучи да отпатува во Москва и да го истражи семејното наследство. Таа му кажа на својот татко, влијателниот политичар Николај Толстој, дека патувањето ќе трае една година. Сепак, Александра се заљeуби во Русија и почна да учи руски и сфати дека Москва целосно го промени нејзиниот живот.

Нејзиниот авантуристички дух ја одведе на патувања низ светот, за кои снимаше емисии и пишуваше книги.

За време на една од експедициите, таа се сретна со Шамил Галимзијанов, нејзиното семејство, имајќи предвид дека тие ја советуваа „веднаш“ да се омажи за него. Тие беа во брак од 2003 до 2009 година, а венчавката се одржа на имотот Толстој во Оксфордшир, од кој Шамил ја одведе невестата на бел коњ, под музика на бендот донесен од Париз. Проблемот што веднаш се појави беше што Шамил очекуваше Александра да го издржува своето семејство, на што се согласи, се додека не стана свесна дека работи без одмор и одмор и конечно сфати дека „тие не се на исто емоционално и интелектуално ниво“.

Имено, проблемот беше што никој во нејзиното семејство не се разведе, па ја прифати судбината во брак што не го сакаше, се додека не се појави нејзиниот „Гроф Вронски“, токму онака како што го опиша нејзиниот братучед Лав Толстој.

Грофот на Александра Вронски беше рускиот тајкун Сергеј Пугачев. Рускиот олигарх, еден од блиските соработници на Владимир Путин, се чинеше дека е остварување на нејзините соништа. Се омажи за него во 2008 година и се започна како од бајките, па не очекуваше дека ќе заврши како кошмар.

Александра и Сергеј живееја луксузно во Челзи, а имаа и три деца, Алексеј, Иван и Марија.

– Имаме медицински асистент, двајца возачи, двајца чувари, дадилка по англиски јазик и дадилка од Русија, како и наставник по француски јазик. Се преселивме тука кога го родив првото дете. И тогаш ја купивме соседната куќа – рече тогаш воодушевената Александра, која веќе беше навикната да живее на висока нога, но не ни блиску до онаа со која се омажи за Сергеј.

– Кога го запознав Сергеј, се беше електрифицирано. Толку се заубив во него – изјави Александра, додавајќи дека се е „толку романтично“ и дека никогаш не почувствувала таква врска со некого.

Тие живееја на релација Москва-Лондон-Париз, а Александра, вели таа, живеела бајка.

– Тој ми ја даваше својата кредитна картичка, а јас одев на шопинг, можев да правам што сакам – рече таа и додаде:

– Имав приватен авион. Се што требаше да направам беше да ги спакувам куферите и да одам каде што сакам – вели таа, и тогаш рече дека поседуваат бројни имоти.

Меѓу другото, семеен дом вреден 12 милиони фунти во населбата Батерс, имот од 80 хектари во Херфордшир и вила на брегот на Карибите, вредна 40 милиони долари.

Она за што не беа свесни беше дека атмосферата во Русија се менува и дека Путин полека но сигурно им го врти грбот на бројните сојузници. Меѓу нив беше и Сергеј Пугачев.

Сергеј се стекна со огромно богатство по распадот на СССР. Тој поседувал рудници за јаглен, дизајнерски марки и бил сопственик на една од најголемите руски приватни банки. Тој беше толку близок со Путин што заедно отидоа на одмор, и го доби прекарот „банкарот на Путин“. Путин не ја одобри врската помеѓу Сегеј и Александра.

Зошто сте заедно? Таа е Англичанка. Во Русија има 140 милиони луѓе, не можевте ли да најдете жена овде? Ова е лудило – и рече Путин на Пугачева.

Пугачев ја напушти Русија во 2008 година, а подоцна сведочеше дека Руската агенција за осигурување на депозити (ДИА) побарала отплата на заем од милијарда долари.

Александра открива дека таа и децата, откако биле иселени од вила вредна 12 милиони фунти на 20 мај 2020 година, живееле без пари на кампување. Имотот го презеде руската влада и им беше дадена рок од две недели да се иселат.

– Тој целосно не прекина. Тој не ни помогна финансиски, и ме спречи да работам осум години. Летото го поминав во солзи, живеевме во неколку патни торби и останавме малку кај моите пријатели, малку кај роднините – вели таа.

Пандемијата му оневозможи да заработи од патување, и на крајот го стави целиот мебел на аукција и изнајми куќа во селото. Оттаму, таа започна нова работа за уредување на ентериерот, пренесува „Дејли Меил“.

error: Content is protected !!