Во Хрватска во текот на утрото почна да дува силен ветер.

Најавената промена на времето пристигна во Хрватска со засилена облачност, дожд и врнежи најпрво во северозападниот дел од земјата, а ќе се прошири и во другите региони.

Врнежите ќе се интензивираат, на места ќе бидат пообилни. Локално е можно невреме, предупредуваат од Метеоаларм, предупредувачкиот систем на Државниот хидрометеоролошки завод.

ДХМЗ предупреди и на посилни грмежи.

Во Загреб во текот на утрото почна да дува силен ветер.

„Во нашиот регион во вторник попладне на надморска височина нагло ќе пристигне значително постуден ветер, на пр. на надморска височина од 1,5 км, температурата ќе се спушти од околу 12 степени. Од C до 0 °C за само половина ден ќе се формира циклон во северниот дел на Италија, чии фронтални нарушувања ќе се движат над Хрватска во текот на вторник и среда , нестабилно и значително постудено време, особено во средината на оваа недела На пример, во внатрешноста највисоката дневна температура ќе биде околу 11 °C во среда на 17 април. Така, дури дваесет степени пониска од неделата на 14 април. , кога беа срушени некои априлски рекорди, но и потпросечни вредности за наведениот период“, соопштија од Државниот хидрометеоролошки завод.

Како што изјавија загрепските пожарникари за хрватскиот портал 24sata.hr, до пладне веќе отстраниле две стебла.

Променливо облачно, попладне и во текот на ноќта со локални врнежи од дожд, проследени со ретки грмежи. Ќе дува слаб до умерен, а наместа повремено засилен ветер од јужен правец.

Времето и метеоролошки параметри за Скопје: Променливо облачно, кон крајот на денот и во текот на ноќта со повремен дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец.

T= 25 °C, P= 972 hPa, U= 55 %, V= 4 m/s.
(Т- температура, P- притисок, U- релативна влажност, V- средна брзина на ветер)