Таа привлече големо внимание на синоќешната премиера на филмот „Firebrand“ на Канскиот филмски фестивал. Манекенката Икрам Абди Омар (26) се претстави пред светската јавност во 2019 година. Таа потоа влезе во модната историја, а потоа ја објасни целта што сака да ја постигне. Едно е сигурно, во едноставен црн фустан таа даде вистинска модна изјава.

Икрам Абди Омар, кој беше меѓу многуте познати гости на премиерата на „Форенранд“ на фестивалот во Кан , беше првиот британски модел со хиџаб што се појави на насловната страница на „Вог“, тогаш имаше 21 година, а во Во 2019 година таа стана заштитно лице на „Бурбери“.

„Ми се допаѓа како секој може различно да се изразува и да ја пренесе својата порака преку облеката. Ја гледам мојата улога во оваа индустрија како зајакнување на жените, бидејќи тоа покажува дека жените имаат избор да се облекуваат како што сакаат, без разлика дали тоа вклучува покажување кожа или не, и кои сè уште се чувствуваат брилијантно“, рече таа, според Би-Би-Си. Сепак, носењето хиџаб не е исклучително меѓу бројните контроверзии поврзани со слободата и правото на избор на жените.

Сомалискиот модел со шведско потекло Икрам Абди Омар живее во Бристол. Рекла дека хиџабот за неа е синоним за убавина и скромност, но и самодоверба.

Во 2018 година, Икрам ги напушти биомедицинските студии за да се занимава со манекенство, нејзиното семејство првично не го поддржа нејзиниот избор. Откако им објаснила како ќе изгледа нејзината кариера, тие ја прифатиле нејзината одлука. Нејзиниот татко се согласил се додека нејзината работа не се меша со нејзините религиозни убедувања, наведува Би-Би-Си.

Како еден од првите модели на хиџаб, Икрам ја отвори вратата за жените од муслиманската заедница да влезат во индустријата за моделирање. Соработувала со бројни модни куќи, меѓу кои и брендовите Roland Mouret, Tommy Hilfiger, Molly Goddard, Iceberg, Richard Quinn, Juicy Couture…

Таа учествуваше во кампања на Бурбери посветена на мајчинството. „Благодарение на мајка ми, останувам скромна и разговорите со неа ми помагаат да бидам верна на моите верувања“, вели таа.