Category: ВЕСТИ

Учениците од понеделник првпат на пролетен распуст – учебната година како да подзаврши

Уште два дена на училиште за учениците, потоа следи пролетниот распуст кој од годинава се воведува за прв пат. Основците и средношколците ќе имаат пролетен распуст кој ќе трае од…

Нашол паричник со 150 денари и писмо со адреса: Кога тропнал на вратата се шокирал

Вракајќи се од работа, едно момче пронашло паричник на улица. Го отворил надевајќи се дека ќе пронајде документи за да го врати на сопственикот, но доживеал неверојатно изненадување. Внатре имало…

Клупите се празнат, цели семејства се селат од Македонија: Драстично намален бројот на средношколци

Податоците од Државниот завод за статистика покажуваат дека училишните клупи се повеќе се празнат, а објавените бројки покажуваат дека цели семејства со деца на училишна возраст ја напуштаат Македонија. Тука…

СИЛНО НЕВРЕМЕ ДОАЃА КОН МАКЕДОНИЈА: Граѓаните предупредени на ГРОМОТЕВИЦИ И ВЕТЕР!

Во Хрватска во текот на утрото почна да дува силен ветер. Најавената промена на времето пристигна во Хрватска со засилена облачност, дожд и врнежи најпрво во северозападниот дел од земјата,…

ФИЛИПЧЕ: До моите колеги здравствени работници – Ветуваме европски плати дома

ФБ Статус Венко Филипче До моите колеги здравствени работници – Ветуваме европски плати дома. Во изминатиот мандат ја зголемивме платата на докторите специјалисти за 40%, на општите лекари за 25%…

Градежници од Косово го преплавија Скопје – градат куќа за само 7 дена, наплаќаат 300 евра по квадрат

Во последно време, градежни работници од Косово станаа популарен избор за градење на куќи и викендици во Скопје. Овие работници, кои доаѓаат од различни делови на Косово, нудат квалитетни услуги…

Се огласи Салиу: „Жалам што предизвикав ситуацијата да ескалира, за пиштолот имам дозвола“

Се огласи новинарот Фуркан Салиу преку Фејсбук страницата на Портал Х, каде напиша дека жали што со неговото однесување предизвикал ситуацијата да ексалира, а за пиштолот вели дека има дозвола.…