Category: ЖИВОТ

Лекарите ја лекувале од циста на јајници, а таа цело време имала рак: Еве кои симптоми ги добила

Ова е приказна за девојка која се борела со тешка форма на рак, и симптоми кои може да изгледаат безопасни Кога Ели Вилкок доживеала ненадејна стомачна болка, претпоставувала дека се…

ЗА ДВА ДЕНА ПОЧНУВА ГЛУВАТА НЕДЕЛА НА ВЕЛИГДЕНСКИОТ ПОСТ: Правилата се јасни, во текот на оваа недела црквата СТРОГО ЗАБРАНУВА…

Петтата недела од Велигденскиот пост која во календарот се нарекува Глува недела, името го добила по тоа што во голема мера е поминат постот и следи време на молчење, покајание,…

Десет минути сами со Христос, една ноќ по друга и вашиот живот ќе се промени…

Молете се навечер. Молете се сами. Молете се без да користите книга, без никаква имагинација, без размислување. Само останете будни десет минути по будењето за да испиете чаша вода, откако…

КАКО УБИЈЦИТЕ НА ДАНКА ГО ПРЕМЕСТИЛА ТЕЛОТО ОД ДЕПОНИЈАТА: Началник на полицијата ја решава мистеријата на случајот

Потрагата по телото на Данка Илиќ, која исчезна во Бањско поле, се уште трае – а клучниот сведок во него, братот на осомничениот Д.Д.(50), исто така Д.Д.(40), почина во ПУ…

ГО ЗАРАМИ САТАНАТА И НЕГОВИТЕ ДЕМОНИ! Денеска го славиме Преподобен Јован Проѕорлив!

Православна црква денеска прославува тројца големи светители. Преподобна Матрона Солунска Како сиромашно девојче работела како слугинка во куќата на еден Евреин во Солун. Сопругата на тој Евреин постојано ја исмејувала…

ДЕНЕС Е НАЈДОБРИОТ ДЕН ЗА НОВ ПОЧЕТОК: Oвие жени нека му се помолат на Светиот Архангел Гаврил овој понеделник (ВИДЕО)

Неговата слика е на најпознатата фреска „Белиот ангел“. Празникот Собор на Светиот Архангел Гаврил не е одбележан со „црвена буква“ во календарот на СПЦ, но сепак му дава големо значење…

Димо Димков од Возарци, Кавадарци: Живеам со 100 денари дневно, а во зима се греам со пластични шишиња! (ВИДЕО)

Димо Димков е роден во Дреново, а подоцна со семејството се сели во Возарци, Кавадарци. Има 45 години, а одамна е сам, бидејќи ги изгубил и сестрата и родителите. По…

ДЕНЕСКА СЛАВИМЕ СВЕТЕЦ НА КОГО ПОРАДИ ВЕРАТА МУ ЈА ОДРАЛЕ КОЖАТА: Еве зошто треба да бидете храбри денес (ВИДЕО)

Православна црква и нејзините верници денеска го слават светиот свештеномаченик Василиј Презвитер Анкирски. Презвитер во Анкира, денешна Анкара, Турција. Под царот Констанциј трпеше многу од аријанците. Во тоа време се…

Сане Трајчев Боледува од епилепсија и психичко пореметување: Купува леб за кучиња и го потопува со вода за да преживее! (ВИДЕО)

Сане Трајчев потекнува од Јастребник, но на млада возраст со родителите се населува во село Бели каде ќе остане се до денес. За жал, од дете боледува од епилепсија и…