Category: ЖИВОТ

Живеам тешко без струја и премрзнат, но дишам само за еднаш да ја видам ќерка ми (ВИДЕО)

Салија Нокач е болен и напатен човек кој повеќе од половина живот живее во скопската населба Драчево. Некогаш полесно, а денес во нехумани и супстандардни услови за еден човек. Се…

Проф. д-р Даниловски: Не знам со кое срце некои родители решаваат да не ги вакцинираат децата

Календарски сме во 21. век, но со паметот сме некаде во 18. век. Ова меѓудругото вечерва во гостување на тв Сител го рече проф. д-р Драган Даниловски, епидемилог, одговорајќи на…

ПРАЗНИК ПОСВЕТЕН НА НАЈМИЛИТЕ: Мора да се почитува еден обичај за БЛАГОСТОЈБА НА СЕМЕЈСТВОТО, за во вашиот дом да завладее МИР и ХАРМОНИЈА!

Денеска празникот е посветен на целото семејство бидејќи црквата и верниците се сеќаваат на животот и страдањата на преподобните Ксенофон и Марија, како и на нивните синови Јован и Аркадиј.…

Отец Глигори го прашаа дали се пали свеќа за домашно милениче – се прераскажува неговата реакција!

Отец Глигорија и е познат на пошироката јавност, често од емисиите каде што гостува и говори на различни животни теми. Тој им признава на затворениците, а во една прилика за…

ДЕНЕС НИТУ ЕДНА ЖЕНА НЕ СМЕЕ ДА СКРШИ 1 СТРОГ ОБИЧАЈ! Прославуваме ГОЛЕМ ПРАЗНИК, а се верува дека СВЕТEЦОТ ЌЕ…

Родена е во Рим како ќерка-единица на прочуен сенатор. Привлечена од љубовта Христова не сакаше да стапи во брак како што сакаа нејзините родители, па за да ја избегне мажачката…

НЕЈЗИНИТЕ МОШТИ ЛЕКУВААТ ОД СЕКОЈА БОЛЕСТ: Ако нешто ве мачи во врска со работата и успехот, само молете се на ОВАЈ светец!

Се верува дека овој светител е многу добронамерен Православна црква и нејзините верници денеска се сеќаваат на преподобната Ксенија Петроградска , светица која го основала еден од првите женски манастири…

ДЕНЕС НЕ ПЛАШИ СЕ ОД ПРОТИВНИЦИТЕ! Повикајте го овој светец на помош и ќе го имате Бог на ваша страна (ВИДЕО)

Денеска славиме двајца светци, првиот беше еден од 70-те „апостоли“, а вториот го даде животот за Христа. Според легендата во која веруваат сите христијани, освен дванаесетте големи апостоли кои го…

СИМПТОМИ КОИ НЕ ТРЕБА ДА ТРААТ ПОВЕЌЕ ОД 4 ДЕНА: Покрај големата кашлица, уште една болест ги полни клиниките!

Докторот по општа медицина Бисерка Обрадовиќ вели дека лекарите очекуваат голем број пациенти поради натпросечното топло време што доаѓа. Многумина веќе се жалат на стомачни болки и придружни тегоби, а…

ЛУЃЕТО СЕ ДЕПРЕСИРАНИ, ЉУБОМОРНИ, ЗЛОЛОБНИ, ЖИВЕАТ ВО КАМЕНА ДОБА: БАБА открива како живее на село и предизвика лавина БЕС!

Несфатливо е како модернизацијата се одрази на мислењето за селото и начинот на живеење во таквите краишта. Многумина не се ни свесни што им недостасува, додека гужвите во градот секојдневно…