Една мајка ги подели мислењата на луѓето, бидејќи додека едни се плашат, други ја поддржуваат.
Јасно е дека кога времињата се тешки, доаѓаат нови начини за штедење. Меѓутоа, дали и во тој случај треба да има граница и норма на нормалата или во такви ситуации се е дозволено е прашање.

Шенон Роуз шокираше многумина со тоа што во видеото на TikTok рече дека таа и нејзиното семејство повеќе не користат тоалетна хартија.

– Класичната тоалетна хартија ми предизвикува морници, ми се гади. Мислам дека обичната тоалетна хартија е одвратна. Се распаѓа и се залепи…Уф…ужасно. Би сакал вода и крпа. Чувствувам дека вака сме почисти таму – додаде таа.

Исто така, таа открила дека прави сама тоалетна хартија за повеќекратна употреба од остатоци од фланел што само ги обложува. Таа сама прави и марамчиња за повеќекратна употреба од стари постелнини, па и тие не ги купуваат. По употребата ставете ги двете во машина за перење и измијте ги со облеката внатре.

Покрај тоа, таа се откажа од хигиенските салфетки за еднократна употреба. Наместо тоа, тој користи платнени влошки, кои потоа редовно ги мие.

– Задоволна сум и штедам многу пари. Плус, тоа е одлично за нашата околина, вели Шенон.

Љубопитните луѓе кои го гледале нејзиното видео ја прашале дали на гостите наместо хартија им дава памучни ткаенини, на што таа одговорила:

– Да, секогаш имаме редовна тоалетна хартија за гости. Имам се што е за гостите за еднократна употреба, само не го користиме – одговори таа.

И додека ова е одличен потег за многумина, особено поради сè попопуларниот тренд #zerowaste кој промовира создавање што е можно помалку отпад, други коментираат дека тоа е премногу грубо за нив.

ПОГЛЕДНЕТЕ ГО ВИДЕОТО ТУКА!

error: Content is protected !!