Потресната исповед на Британец предизвика бурни реакции на социјалните мрежи.

Исповедта на еден Британец наиде на различни коментари на социјалните мрежи. Како што раскажал, во моментот кога се скарал со својата девојка направил голема грешка која сега го јаде и не знае како да живее со чувството на вина. Се плаши да и каже што се случило бидејќи се плаши дека тоа ќе и го скрши срцето и ќе биде крај на врската со саканата жена.

Го глода совеста
Овој Британец во искрена исповед изјави дека веќе пет години е во врска со девојка која неизмерно ја сака. Тие живеат заедно и веќе на почетокот на нивната романса се договориле да не се изневеруваат бидејќи знаат дека тоа ќе им го уништи заедничкиот живот.

Се заколнав дека никогаш нема да ја изневерам и навистина го мислев тоа што го кажав. Меѓутоа, се случи една грешка и сега се чувствувам виновен не само затоа што ја изневерив жената што ја сакам туку и себеси – изјави тој.

Несогласувањата во нивната врска започнаа минатата година кога се појавија проблеми со парите.

– Бев очаен, се чувствував толку неуспешен. Една вечер имавме жестока расправија и јас бесен излегов од нашиот заеднички дом и отидов кај брат ми. Таа вечер ме изведе во клубот за малку да се забавуваме – рекол овој Британец.
Во клубот запознал многу помлада девојка.

– Бев поласкан што ми обрна внимание. Покрај сето тоа бев и пијан, а кога ме покани кај неа не размислував многу. Завршивме на софата во нејзиниот стан каде имавме интимни односи по што веднаш заспав. Штом ги отворив очите наутро, сфатив колку грешам. Беше болно, лут сум на себе што можев да си дозволам такво нешто – ја опишал својата авантура од една ноќ.

Во меѓувреме се смирил со својата девојка и се вратил во заедничкиот стан.
– Ме мачи совеста и не знам што да правам. Не можам да спијам, а девојка ми е загрижена за мене. Не знам дали треба да и признам дека сум ја изневерил. Се плашам дека ќе и го скршам срцето и дека тоа ќе биде крај на врската со жената што ја сакам – го сподели своето искуство овој Британец.

Совет
Според љубовниот терапевт, нејзиниот клиент е свесен дека неговото признание ќе го повреди партнерот и ќе ја уништи нивната врска.

– Ако ѝ ја признаете грешката, можеби некое време ќе се чувствувате малку подобро, но ќе и го скршите срцето и ќе ја уништите вашата врска. Тоа е голема цена што треба да ја платите за глупавата грешка што ја направивте. Од сето она што го кажа, може да се заклучи дека немаш намера никогаш повторно да ја изневериш и дека си извлекла поука од грешката што ја направила – рекла таа.

Љубовниот терапевт верува дека веќе доволно се казнил себеси, но и разбира зошто треба тоа да го тргне од совеста.

– Важно е да разговарате со некого за сето ова, и со некој на кој му верувате, можеби со вашиот брат. Не е лоша идејата да побарате стручна помош за да ви ја олесни совеста, но и да добиете совет како никогаш да не ја повторите оваа грешка