Month: November 2023

Има луѓе кои понижуваат за да се воздигнат себеси: Не им се одмаздувај, доволна казна им е таквиот живот

Не грижете се за мислењето на другите, туку живејте ја својата вистина. Тогаш ќе се налутат само оние кои сакаат да живеете во лага. Има луѓе во светот кои имаат…

„Ме тепаше со влажна крпа, за да не се познаваат модринки“: Болна исповед на жртва на семејно насилство

Амра Беха реши да ја сподели својата приказна за насилството кое го доживеала во семејството. Таа во интервју за N1 раскажа тешки детали за моментите кои ги поминала со партнерот.…

Кога не е во ред со бубрезите, телото ги испраќа овие сигнали: Шест симптоми кои не смеете да ги игнорирате

Раната дијагноза ги зголемува шансите за излекување. Бубрезите ги филтрираат токсините, па затоа е многу важно за целокупното здравје да работат правилно. Раната дијагноза ги зголемува шансите за заздравување, па…

МВР СО ИЗВЕСТУВАЊЕ: За закажаните термини за сликање за пасош и лична карта!

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните кои утре и задутре (29 и 30.11.2023) имаат закажано термини за фотографирање и замена на лични документи во Скопје, дека пунктовите за издавање…

Сите сакаат пита со јаболка! Испечете ја по РЕЦЕПТ НА БАБА и нема да пропаднете – се топи во уста!

Пита со јаболка е класичен десерт кој воодушевува со својата едноставност и неодолив вкус. Ова сочно задоволство, со својата крцкава кора и миризлив фил од јаболка, често се подготвува во…

МАКЕДОНЦИТЕ го фрлаат ова во ѓубре, а во Германија 15 парчиња чинат 10 евра: „Машала, не знаев дека сум милионер“

Видеото направено во Германија кое се појави на социјалните мрежи предизвика неверување кај нас. Корисник на Твитер објави видео на кое се гледа како на пазар во Германија се продаваат…

ЕКС ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ОД ПРИЛЕП МАРЈАН РИСТЕСКИ: Земете чукнете си ја малку главата, а не со комични изјави, разни фризури и брендиран аутфит да правите стендап комедии

Пренесуваме ФБ статус од Марјан Ристески. Во домот на културата “Марко Цепенков”, којшто треба да биде прибежиште на младите прилепчани со бројни културни манифестации, бизнис средби со стопанственици од градов,…

Утре се празнува Свети апостол и евангелист Матеј – Ова никако не смеете да го правите!

Утре е Св. апостол и евангелист Матеј. Свети Матеј претходно беше цариник, т.е. собирач на порез. Кога Христос го повика, тој веднаш одговори на повикот, сосема преобразувајќи ги страсните желби…

(ВИДЕО) Тинејџер ослободен од израелски затвор: „Стражарите ме тепаа, ми ја скршија раката“

Едно од палестинските деца ослободени од израелски затвор изјави за Ал Џезира дека минатата недела бил претепан од израелските чувари и дека му биле скршени раката и прстот. Добивај вести…