Извесен Ж. М. го привлече вниманието затоа што на денот кога телото на Периш беше извлечено од Дунав, на Фејсбук објави црна слика во знак на жалост, но напиша и шокантни зборови посветени на трагично загинатиот спличанец.

Ковчегот со телото на Матеј Периш (27) вчера е доставен во неговиот роден град Сплит, а граѓаните на Србија, кои се во црквата Св. Анте дојде во Белград да се прости од него и да му изрази сочувство и утеха на неговиот татко Ненад.

Неговите пријатели, познаници, но и оние кои не го познаваа, тагуваат по сплиќанецот, кој на 18 мај по петмесечна потрага беше пронајден мртов во Дунав на белградска Ада Хуја. Меѓу ожалостените е и една девојка Ж. М., кој му оставил порака на Матеј, откако неговото тело било извлечено од реката:

– Извини, те молам, што не те гушнав и бакнав последен пат, што не ти кажав колку ми значиш и колку те сакам… извини, ќе се видиме во подобро место, го знам тоа.

Кажи ми ако знаеш нешто

Заедно со оваа порака, која ја објави во една од бројните Фејсбук групи посветени на Периш, мистериозната девојка остави три срца, но и емотикони што плачат. – Таа, исто така, откако беше откриено дека сплиќанецот повеќе не е жив, оставила само црна позадина како нејзин профил на Фејсбук, што е знак на тага, односно сакала да им покаже на своите виртуелни пријатели дека е страдање.

Под таа фотографија нејзините пријатели оставиле знак прашалник, но таа не сакала да објасни зошто е тажна – вели нашиот извор и додава дека сега луѓето кои будно ја следат потрагата по Периш претходните 139 дена се прашуваат која е девојката. е.

– Ако сте го познавале лично Матеј, да кажете дали знаете нешто… Секоја ситница може да помогне да се открие вистинската вистина. Ова ми е малку сомнително, бидејќи тој никогаш не познавал никого во Србија, сето тоа е малку чудно – напишале корисниците на социјалната мрежа под објавата Ž. М.

Медиумите стапија во контакт со Ж. М., а таа ни објасни дека Матеј го запознала на море.

– Да, се познававме, се запознавме на море. Како што веројатно веќе знаете. Се запознавме на море, а подоцна дружењето продолжи. Беше личност која можеше да сака секого, буквално секого – вели оваа девојка и додава дека Матеј секогаш имал големи планови.

Многу белграѓани дојдоа во црквата да им оддадат последна почит на сплиќани, а во таа тажна поворка беше и Снежана, која раскажа неверојатна приказна.

– Срцето ми рече да дојдам. На истиот ден, на 31 декември, пред 30 години, брат ми исчезна во Дунав, чамец со петмина се преврте и отплови кај Смедерево пет месеци подоцна, на 18 мај. Истите датуми како Метју. Живеам во близина и морав да дојдам. Знам што значи тоа. Родителите ќе имаат што да закопаат, каде да одат да плачат, да запалат свеќа. Тоа се страшни работи. Четворицата другари на брат ми никогаш не пливале – рече наш сограѓанин, кој остави бели рози покрај крстот.

error: Content is protected !!