Category: ЖИВОТ

По месец дена на респиратор се породила- конечно го победи вирусот корона, и наскоро ќе го види своето синче!

Ова е најпозитивната вест од регионот која ќе ја прочитате денеска. Имено станува збор за мајка, која успеа да го победи коронавирусот после месец и половина и конечно ќе успее…

Предупредување за голем потрес, но и на болест: Болест постои превземете мерки

Страницата Пораките на Небото за времето на којшто опишуваме како ги доживуваме католичките светци и пророци ни ја носи пораката од Блажената Девица Марија, од визионерот Luz de Marii de…

Рецептот на Ајнштајн за среќа: Поставете си го ова прашање секое утро – Ако одговорот е ДА, вие сте на вистинскиот пат

Кое е првото нешто што ќе ви падне на ум кога ќе се разбудите? Дали размислувате за работата што треба да се заврши денес, за сите оние електронски пораки на…

Ловоров лист лечи сè: Помага при респираторни проблеми, варење на храна, проблеми со косата

Ловорот е општо познат како зачин типичен за медитеранската клима. Ловоровите лисја, биле користени во народната медицина уште од старо римско време. Важел за одличен природен лек, особено во текот…

Апел за помош: Солзите на мајката се најтешки кога децата бараат храна, а таа нема што да им даде

Живот во 10 квадратни метри без основните услови, без вода, без храна, без дрва, без можност за онлајн-настава. Семејството Зафирови има седум члена, родителите и пет малолетни деца. Во период…

Како се лекуваат тешки болести без примена на класични лекови?

Татјана Илиевска и Кристијан Давидовски од Центарот за биоинформатика во Скопје во разговор за „Фокус“ објаснија како функционира оваа регенеративна медицина и какво е искуството од нивното 3-годишно функционирање во…

Сè за новиот вид на коронавирус: Д-р Ана објасни за мутацијата и што нè чека

Сè за новиот вид, oдносно мутацијата на коронавирусот објасни вирусологот Ана Банко. Новиот вид на коронавирус што се појави во Велика Британија, го крена светот повторно на нозе. Според претходните…

Руски рецепт кој ќе ви ги спаси белите дробови во тек на респираторна инфекција – сите состојки ги имате дома, а една е клучна

Доколку имате проблем со честа респираторна инфекција, имате астма, бронхитис или пак воспаление на белите дробови, облогата од зелка и мед секако дека може да помогне во превенцијата. Во време…