Category: ЖИВОТ

БРАВО, ИГОР ЏАМБАЗОВ СО СИЛНА ПОРАКА ДО КАРАКАЧАНОВ И ТОА ВО СВОЈ СТИЛ, ЕВЕ ШТО МУ КАЖА

Браво, Игор Џамбазов со силна порака до Каракачанов и тоа во свој стил, еве што му кажа Игор Џамбазов, македонскиот шоумен се огласи преку својот инстаграм профил и реши да…

Ќерката на Караџовски им се обрати на новинарите – директорот на ИЈЗ се оградува

„Драги безобразни новинари“. Ова ќерката на епидемиологот Жарко Караџовски, Елена Караџовска, вработена во Институтот за јавно здравје ја почнува својата објава на Фејсбук преку која се обиде да објасни зошто…

Отец Оливер со молба до Шилегов: Скрати од украсувањето, да ја спасиме Елизабета

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов не отстапува од новогодишното украсување на главниот град, иако голем број граѓани бараа истото да се откаже или барем поголем дел од планираните 200.000 евра да…

3 митови за коронавирусот: Пулмолог д-р Стојановиќ објаснува колкав е ризикот за зараза кај пушачите

Д-р Ана Стојановиќ, раководител на одделот за пулмологија на КБЦ Бежанијска коса, детално одговори на сите важни прашања во емисијата ТВ Ординација на РТС. Во овој разговор, таа исто така…

Ја мразев мајка ми, беше срам за мене, ја бркав од дома а кога почина дознав сурова вистина-сега се каам

Ја мразев… беше срамота за мене. Во нашето училиште приготвуваше храна за учителите и за нас. Еден ден додека уште бев во тоа основно школо, мајка ми влезе во класот…

Бил Гејтс: Веројатно ќе има нова пандемија по 10 до 15 години

Во подкастот на писателката Рашид Џонс, Бил Гејтс коментирал за подготвеноста на светот за идни пандемии и со какви предизвици тогаш ќе се соочи човештвото. Основачот на „Мајкрософт“ претходно го…

УЧЕНИЧКА КНИШКА ОД 1947: Децата во Пиринска Македонија покрај бугарски учеле и македонски јазик

Јане Киров објави на Фејсбук ученичка книшка од 1947 година од училиште во Благоевградската околија, некогаш Пиринска Македонија, денес Република Бугарија. „Нашите дечиња учеле македонски јазик и добивале оценка по…

Почнува божикниот пост

За православните христијански верници кои се водат според јулијанскиот календар денеска почнува шестнеделниот божикен пост. Постот ќе трае 40 дена, односно до Божик, 7 јануари, денот на раѓањето на Исус…